1 - 20 av 77
1234 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari

Aktuell budnivå
Smycken, PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, lås i 18K guld, längd 41 cm, vikt 37,3 g.

Inga bud

Utrop: 3 400 kr

Lägg bud
Smycken, TRESTENSRING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud
Smycken, ARMBAND, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ARMBAND, 18K vitguld, briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 19,5 cm, vikt 15,5 g, några av de mindre diamanterna med mindre nagg.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud
Smycken, ARMBAND, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Lars Rosengren, Stockholm 1990, längd 17,5 cm, vikt 33,3 g.

Inga bud

Utrop: 29 500 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, cabochonslipad korall, 1900-talets andra hälft, längd 18 cm, vikt 14,6 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, 85 briljanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 33,2 g.

Inga bud

Utrop: 38 000 kr

Lägg bud
Smycken, TENNISARMBAND, 14K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

TENNISARMBAND, 14K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 6,88 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 15,0 g, några diamanter med nagg vid kuletterna.

Inga bud

Utrop: 65 000 kr

Lägg bud
Smycken, TENNISARMBAND, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

TENNISARMBAND, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 17,6 g, ett antal diamanter med nagg vid kuletterna.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud
Smycken, RING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 19,25+ mm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud
Smycken, ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade saltvattenpärlor ca 9,5 mm, buttonformade, briljanter ca 0,34 ctv, stift/clips, vikt 9,3 g.

Inga bud

Utrop: 6 500 kr

Lägg bud
Smycken, BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, nyckelpiga, emalj, rubiner, briljantslipade diamanter, längd ca 3,5 cm, vikt 8,5 g.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud
Smycken, COLLIER, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

COLLIER, 18K guld, bismarcklänk, längd 46 cm, vikt 34,9, säkerhetskedja,

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud
Smycken, HALSKEDJA, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, Balestra, längd 47 cm, vikt 28,6 g.

Inga bud

Utrop: 26 500 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, 2 smaragder ca 0,50 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, justerbar vikt 1,7 g, smaragder med mindre sprickbildningar.

Inga bud

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud
Smycken, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, ca 2,5 x 2,2 cm, vikt 7,0 g.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, genombuten dekor, Italien, längd 19,5 cm, vikt 48,3 g.

Inga bud

Utrop: 52 000 kr

Lägg bud
Smycken, ENSTENSRING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, 2 klor är nedslitna, övrigt slitage hos fattningarna.

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud
Silver, CARL FAHLBERG, sked, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

CARL FAHLBERG, sked, svensk rund, silver, Uppsala 1782, åldermansranka, längd 19,5 cm, vikt, 38,6 g, monogramgravyr.

Inga bud

Utrop: 700 kr

Lägg bud
Smycken, STIGBERT, pärlcollier, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

STIGBERT, pärlcollier, 3- radig, odlade pärlor, 5 mm, lås 18K guld, vita safirer, Stockholm 1961, längd 38 cm, vikt 35,6 g.

Inga bud

Utrop: 6 000 kr

Lägg bud