Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, lås i 18K guld, längd 41 cm, vikt 37,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant- samt gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 19,5 cm, vikt 15,5 g, några av de mindre diamanterna med mindre nagg.
ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Lars Rosengren, Stockholm 1990, längd 17,5 cm, vikt 33,3 g.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipad korall, 1900-talets andra hälft, längd 18 cm, vikt 14,6 g.
ARMBAND, 18K guld, 85 briljanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 33,2 g.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 6,88 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 15,0 g, några diamanter med nagg vid kuletterna.
TENNISARMBAND, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 17,6 g, ett antal diamanter med nagg vid kuletterna.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 19,25+ mm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade saltvattenpärlor ca 9,5 mm, buttonformade, briljanter ca 0,34 ctv, stift/clips, vikt 9,3 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, nyckelpiga, emalj, rubiner, briljantslipade diamanter, längd ca 3,5 cm, vikt 8,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 2 smaragder ca 0,50 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, justerbar vikt 1,7 g, smaragder med mindre sprickbildningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, ca 2,5 x 2,2 cm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, 2 klor är nedslitna, övrigt slitage hos fattningarna.
CARL FAHLBERG, sked, svensk rund, silver, Uppsala 1782, åldermansranka, längd 19,5 cm, vikt, 38,6 g, monogramgravyr.