Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari
HÄNGE, 14K/18K/silver, rosenslipade diamanter, emaljfärg, blodsten, antik, höjd 25 mm, vikt 4,1, några diamanter med nagg.
HÄNGE, Kors, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 24 mm, vikt 2,7, några diamanter med nagg.
HÄNGE, briljanter ca 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 23 mm, vikt 2,0 g, en diamant med liten skada invid bordet, en diamant med nagg på kuletten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,93 ct, FY/P1, IGI Diamond Identification Report 355938222, höjd 11 mm, vikt 0,8 g, försegling medföljer.
HELALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg och skador.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 194 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 22,8 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 16,5 cm, vikt 14,3 g, några diamanter med nagg på kulett samt en med nagg på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, mindre briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, pansarlänk, gammalslipad diamant ca 1,29 ct, ca TW(F)/VVS, längd 48 cm, vikt 20,9 g, nagg vid rondisten.
BROSCH, förgyllt silver, pärlor, emalj, smaragder, rubiner, antik, mått 74x37 mm, senare ringskenor i 18K guld, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, en smaragd saknas, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, droppslipade tanzaniter, peridoter och turmaliner, 6 briljantslipade diamanter, ca 0,06 ctv, ca W/P, stift med clips, vikt 7,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipad safirer ca 1,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 4,6 g, stift, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, ametist ca 1,82 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, ametisten har små repor.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca R-TCr/P, höjd på hänget 17 mm, ankarkedja 40 cm, vikt 3,4 g, några diamanter med små nagg.