61 - 80 av 86
1...345 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari

Aktuell budnivå
Smycken, CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 morganiter ca 1,42 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud
Smycken, ENSTENSRING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/P1, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.

Inga bud

Utrop: 8 900 kr

Lägg bud
Smycken, ENSTENSRING, 18K guld med kuddslipad diamant  0,70 ct, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ENSTENSRING, 18K guld med kuddslipad diamant 0,70 ct, TW(g)/VS2, GIA dossier 1325578858, storlek 16,5 mm, vikt 4,1 g, slitage på skena

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud
Ädelstenar, BLÅ SAFIR, oval blandslipning, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, oval blandslipning, 2,60 ct, förseglad, certifikatnummer 010638, I.O.G, mått 9,03 x 7,01 x 4,53 mm.

Inga bud

Utrop: 2 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

MUGG, silver, Adolf Ekeberg, Göteborg 1798, höjd 9,5 cm, vikt 253,5 g, gravyr i botten.

Inga bud

Utrop: 3 500 kr

Lägg bud
Bild kommer

ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,84 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5 g.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud
Smycken, COLLIER, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

COLLIER, 18K vitguld, 9 ovalslipade blå safirer ca 5,92 ctv, 192 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI, längd 41/43,5/46 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 19 800 kr

Lägg bud
Smycken, MANSCHETTKNAPPAR & frackknappar, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

MANSCHETTKNAPPAR & frackknappar, 18K guld, med pärlemor, delvis David Andersen, Stockholm 1923, vikt 14,5 g, etui.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,10 ctv, ca TW-W/SI, längd 44 cm, vikt 20,7 g.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud
Smycken, ENSTENSRING, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.

Inga bud

Utrop: 8 400 kr

Lägg bud
Smycken, ALLIANSRING, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.

Inga bud

Utrop: 4 200 kr

Lägg bud
Smycken, ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,2 g, en diamant har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud
Smycken, COLLIER, kors, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

COLLIER, kors, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, längd 43 cm, vikt 3,5 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud
Smycken, ÖRHÄNGEN, 14K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 2,2 g.

Inga bud

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud
Smycken, RING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

RING, 18K vitguld, baguette- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, en diamant med nagg.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud
Smycken, RING, 14K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

RING, 14K vitguld, tanzanit ca 3,00 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, diamanter med öppna inneslutningar vid ytan, porositet i guldet vid fattningarna.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K vitguld, 99 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, svaga fattningar.

Inga bud

Utrop: 8 400 kr

Lägg bud
Smycken, CARMOSÉRING, 18K vitguld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,46 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g, ett par diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud
Smycken, ARMBAND, 18K guld, i auktion: Klassiska – Lördag 24 januari

ARMBAND, 18K guld, rubiner ca 0,51 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 18 cm, justerbar, vikt 1,8 g, rubiner med mindre nagg och sprickbildningar.

6 000 kr

Utrop: 6 700 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,32 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud