Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 morganiter ca 1,42 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW(G)/P1, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld med kuddslipad diamant 0,70 ct, TW(g)/VS2, GIA dossier 1325578858, storlek 16,5 mm, vikt 4,1 g, slitage på skena
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, oval blandslipning, 2,60 ct, förseglad, certifikatnummer 010638, I.O.G, mått 9,03 x 7,01 x 4,53 mm.
MUGG, silver, Adolf Ekeberg, Göteborg 1798, höjd 9,5 cm, vikt 253,5 g, gravyr i botten.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,84 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 ovalslipade blå safirer ca 5,92 ctv, 192 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI, längd 41/43,5/46 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg.
MANSCHETTKNAPPAR & frackknappar, 18K guld, med pärlemor, delvis David Andersen, Stockholm 1923, vikt 14,5 g, etui.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,10 ctv, ca TW-W/SI, längd 44 cm, vikt 20,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,2 g, en diamant har nagg på kuletten.
COLLIER, kors, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, längd 43 cm, vikt 3,5 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, baguette- samt trapetsslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, en diamant med nagg.
RING, 14K vitguld, tanzanit ca 3,00 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, diamanter med öppna inneslutningar vid ytan, porositet i guldet vid fattningarna.
RING, 18K vitguld, 99 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,46 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g, ett par diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, rubiner ca 0,51 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 18 cm, justerbar, vikt 1,8 g, rubiner med mindre nagg och sprickbildningar.