Klubbauktion | Klassiska – Lördag 24 januari
COLLIER, 18K vitguld, 9 oval - och droppslipade safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW.W/SI, längd 45 cm, vikt 19,3 g.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljant - och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, droppslipade smaragder, höjd 24 mm, vikt 3,2 g, stift, smaragderna med skador.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,00 ct, 22 diamanter ca 0,65 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,74 ctv, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, 8,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCr(I)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 0,75 ctv, 46 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stängbara krokar, höjd ca 16 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, mått 6,5 x 6,5 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, mått 8,0 x 8,0 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 2,0 cm, vikt 4,3 g.
TRESTENSRING, 18K guld, briljant 0,50 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Dossier 7366940621, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, Gold of Sweden, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g,
COLLIER, 18K vitguld/14K guld/platina, antikslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS-P, mindre rosenslipade diamanter, rubiner ca 0,90 ctv, längd ca 44 cm, mått hänge 34 x 16 mm, vikt 15,7 g, en diamant saknas, nagg på flera stenar, en rubin rör sig i fattningen, kedjan eventuellt gjord senare, rodinering har släppt på två ställen.
CARMOSÉRING, 18K guld, 13 gammalslipade diamanter ca 0,64 ctv varav mittstenen ca 0,40 ct, ca TW-W/VS-P, antik, 1900-talets början, stl 17 mm, vikt 1,8 g, några diamanter med nagg och skador, mittstenen med inneslutning som når ytan, sliten ringskena, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/SI, stl 19 mm, vikt 8,8 g.
RING, blomma, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 18 mm, viikt 7,0 g.