141 - 160 av 303
1...789...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16 mm, vikt 3,4 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 7 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/VS1, stl 16 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg på kulett.

Utrop: 13 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Rolf Guldsmed, Uppsala, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 9 500 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, 21 st, olika slipningar, 63,81 ctv, 6 safirer, 2 zirkoner, 2 citriner, 2 ametister, 2 granater, smaragd, 3 kvarts, beryll, peridot, topas, etui, flera med slitage och nagg.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,7-5,2 mm, doserat, 3/5-radigt, lås i silver och paste, längd 39 cm.

Utrop: 2 100 kr

Smycken Lås

LÅS, för 2-radigt pärlcollier 18K vitguld, akvamarin ca 15,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, mått 25x20 mm, vikt 13,1 g, två diamanter skadade.

Utrop: 10 000 kr

SKÅLAR, 6 st, silver, hamrad yta, C I Möinichen, Köpenhamn 1918, diam 12 cm, höjd 7,5 cm, vikt 848,7 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/SI, stift, höjd 57 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 20 000 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, korall, längd 9 cm, vikt 11,7 g.

Utrop: 2 700 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, ovalslipad granat 33,62 ct, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 17,3 g.

Utrop: 37 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,0 ct, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren med mindre nagg och inneslutningar som når ytan, ringen är någon skev.

Utrop: 13 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rosa safir ca 2,23 ct, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g, ett par diamanter med nagg, safiren med ett nag på en kronfasett.

Utrop: 16 600 kr

ARMBAND, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 14,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 20 cm, vikt 23,0 g, någon enstaka mindre diamant med mindre nagg.

Utrop: 95 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,24 ct, ca TW(G)/SI2-P1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad akvamarin ca 15.22 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, vitguld/platina, kuddslipad safir ca 2,5 ct, briljant - och åttkantslipade diamnater ca 1,10 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, en diamant med nagg på kuletten, en mindre diamant är skadad, en mindre diamant är limmad, safiren har två nagg.

Utrop: 17 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade kunziter och granater, ca 30,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, höjd 53 mm, vikt 16,2 g.

Utrop: 24 500 kr

RING, platina/14K guld, 11 rubiner ca 0,35 ctv, 13 gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa turmaliner ca 11,4 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 51 mm, vikt 17,9 g.

Utrop: 31 000 kr