161 - 180 av 303
1...8910...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september 2020

Klubbad för

COLLIER, kulor, granater, svagt doserade, lås i 18K guld, med granat, längd 50 cm, vikt 28,8 g.

Utrop: 2 300 kr

BESTICKSERVIS, silver, 60 delar, modell Chippendale, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1970-1980-tal, totalvikt 2120,7 g, i lindor.

7 600 kr

Utrop: 7 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 2,3 g, 7x7 mm stora.

Utrop: 7 400 kr

RING, 18K roséguld, droppslipad diamant ca 0,61 ct, ca Ca(N)/P1, bruna serien, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har skada vid rondisten, en sidosten skadad och en har nagg.

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, 18K guld, antik, Sverige 1700-tal, otydliga stämplar, 5,5x3 cm, vikt 8,2 g, tennlödningar, skador, senare nål.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 13 200 kr

KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, smaragder, rubiner, safirer, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, ett par diamanter med skador.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 16 500 kr

RING, 18K guld, navettslipad safir, 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, flera diamanter med skador.

8 600 kr

Utrop: 9 400 kr

ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS1-VS2, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, Erik Thomassons Guld- & Juvelfirma, Stockholm 1946, längd 3,0 cm, vikt 6,7 g, skruvstift.

155 000 kr

Utrop: 160 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanater ca 0,92 ctv, ca River-TW/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, en diamant har inneslutning som når ytan.

Utrop: 14 600 kr

RING, 18K guld, blå topaser, onyx, 12 briljanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,0 g.

11 800 kr

Utrop: 13 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 7 700 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,8 x 7,0 mm, 25 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, längd 41 cm, vikt 6,2 g, två diamanter med små nagg på rondist.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 14K guld, antik- och rosenslipade diamanter, mått 20x18 mm, vikt 3,6 g, senare broschnål i 18K guld, en fattning senare med paste, en klo av, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 2 400 kr

ÖLSTOP, silver, på tre kulfötter delvis förgyllt, C G Hallberg, Stockholm 1952, höjd 16,5 cm, vikt 471,1 g, gravyr.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, navettslipad diamant ca 2,30 ct, ca Light Yellowish Brown/VVS2, 22 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg på ena hörnet.

Utrop: 44 000 kr

K ANDERSON, bonbonjär, silver, Jugend, Stockholm 1918, höjd 11 cm, diam 12,5 cm, vikt 230 g, gravyr i botten.

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, 18K guld, skuren korall, 4 opaler, emalj, 1900-talets mitt, 3,7x3 cm, vikt 12,3 g, gravyr.

Utrop: 6 000 kr