1 - 20 av 340
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april

Klubbad för

HELALLIANSRING, 18K guld, 21 st briljanter 1,24 ctv W/SI, storlek 15,75 mm

10 000 kr

Utrop: 11 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 13 briljanter 0,52 ctv, ca W/VS-SI, längd 40/42 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 7 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld med 17 periodoter 31,52 ctv, några med nagg, längd 18 cm vikt 12,7 g

7 300 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld med 74 briljanter 0,54 ctv W/SI, huggies

6 300 kr

Utrop: 6 900 kr

CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, cabochonslipad stjärnsafir ca 7,32 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCa/VS, Smyckeboden Olle Torrestad, Halmstad 1966, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, en sidosten har nagg vid rondisten, stjärnsafiren rör sig i fattningen och har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 1,38 ctv, ca TW/VS, storlek 17 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 16 800 kr

HÄNGE, 18K vitguld med 9 briljanter 0,32 ctv TW(G)/VS

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med 18 briljanter 0,48 ctv, ca TW(G)/VS stift

Utrop: 5 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 16 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 11 800 kr

ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, längd 21 cm, vikt 10,6 g, bucklor på länkar.

Utrop: 4 600 kr

KEDJA, 14K guld, 856 briljantslipade diamanter ca 8,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 67 cm, vikt 81,3 g, tre diamanter är skadade.

RING, 18K guld, 5 gammalslipad diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, troligen Alexander Tillander, Finland tidigt 1900-tal, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, diamanterna har skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K guld, akvamarin, halvpärlor, rundankar, längd 41 cm, vikt 4,1 g, svensk importstämpel.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

ENGELBERT, örhängen, 18K vitguld, droppslipade smaragder ca 16x8 mm, 8 gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Stigbert, Stockholm 1951, höjd 30 mm, vikt 6,4 g, skruvlås, smaragderna har nagg och skador.

5 300 kr

Utrop: 3 400 kr

MARIUS HAMMER, brosch, skospänne, silver, antik, Norge, mått 35x35 mm, vikt 7,3 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca LY/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.

9 100 kr

Utrop: 8 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, värmebehandlad (ev. med beryllium) ovalslipad orange safir ca 7,50 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 11,3 g, en diamant med nagg på kulett.

Utrop: 28 000 kr

BONBONJÄR, silver, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1824, höjd 65 mm, diameter 95 mm, vikt 213,8 g, gravyr, mindre bucklor.

2 000 kr

Utrop: 1 400 kr

STOP, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1931, höjd 15,5 cm, vikt 567 g, gravyr.

3 600 kr

Utrop: 3 400 kr