41 - 60 av 340
1234...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct ca TW/VS, stl 17 mm, 1983, Örns Juvelateljé, Göteborg, vikt 2,9 g.

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 1,8-4,7 mm, lås i silver, paste, odlad pärla, längd 53 cm, vikt 5,3 g, säkerhetskedja.

2 600 kr

Utrop: 2 100 kr

COLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,7-3,0 mm, off round, doserat, lås i 14K guld, längd 42 cm, vikt 2,9 g, etui.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,3 g.

9 600 kr

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamaner 0,16 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 4 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/P, huggies, höjd 12 mm , vikt 2,8 g.

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, fasetterade citriner och turmaliner, längd 45 cm, vikt 14,9 g.

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder, briljantslipade diamaner ca 2,30 ctv, ca W-Cr/P, Ateler Ajour, Stockholm 1958, längd 40 cm, vikt 30 g.

18 400 kr

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, cabochonslipade smaragder, briljantslipade diamaner ca 0,50 ctv, ca W-Cr/P, Atelier Ajour, Stockholm 1957, längd 19 cm, vikt 18,4 g, smargaderna med skador och nagg.

13 000 kr

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, odlade pärlor, äldre brilljant -, åttkant - och rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, nål i 14K guld, höjd 35 mm, vikt 10,8 g, smaragden med nagg.

8 700 kr

Utrop: 5 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld/silver, cabochonslipad smaragd, rosenslipade diamanter, Stockholm 1953, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, smaragden med slitage.

6 300 kr

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, höjd 25 mm, vikt 2,9 g, saknar en snurrebuss, smaragderna med nagg.

3 500 kr

Utrop: 2 000 kr

CARLMAN, brosch, platina, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, Stockholm 1948, 5x2 cm, vikt 11,2 g, några av safirerna är till synes syntetiska, en del safirer och diamanter har skador och nagg.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

SÅSSKÅL, silver, invändigt förgylld, med fat, nyrokoko, Carl Nyström, Stockholm 1847, höjd 12 cm, diameter 20 cm, vikt 848,9 g, bucklor.

4 400 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,49 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18 mm, vikt 13,7 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 1,04 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,6 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,11 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,6 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,8 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, ca W(H)/VS1, stl 16,75+ mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 50 000 kr