21 - 40 av 108
123...6 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 27 november

Aktuell budnivå

HÄNGE MED KEDJA, platina, gammalslipad diamant ca 6,07 ct, ca TCa(L)/VS2, nagg vid rondist, längd 42 cm, vikt 3,6 g.

270 000 kr

Utrop: 290 000 kr

Lägg bud

MINIATYR, silver/guld, rosenslipade diamanter, bemålat ben, signerat JS 1784 troligen Joseph Saunders, antik, mått 6,5x4,2 cm, vikt 32,0 g, etui.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

STRÖMDAHL, enstensring, platina, antikslipad diamant ca 4,50 ct, ca Ca(M)/SI2, Stockholm 1939, stl 18,5+ mm, vikt 16,3 g.

Inga bud

Utrop: 136 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, formgiven av Henning Koppel 1947, längd 18,5 cm, vikt 99,3 g.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, brosch, Orkide, 18K guld, signerad, Lund 1946, 7,7x7,2 cm, vikt 67,2 g. (d)

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,01 ct, W(H)/VS2, HRD certifikat 12002891002, 66 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,8 g, natural vid rondist, mittstenen sitter något snett i fattningen.

Inga bud

Utrop: 280 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, gammal- och åttkantslipad diamanter ca 1,65 ctv, ca W-Cr/VS-SI, antikt, längd 18 cm, vikt 13,7 g, enstaka diamanter med nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

HÄNGE/HÅRSMYCKE/BROSCH, 14K guld/silver, antik kuddslipad diamant ca 1,90 ct, ca Faint Pink, antik- och rosenslipade diamanter ca 4,50 ctv, antik, mått 3,0x3,0 cm, vikt 12,0 g, mittstenen och några sidostenar har nagg och skador, medföljande broschnål är i 14K guld och nåldelen för hårsmycke är i förgylld metall.

Inga bud

Utrop: 150 000 kr

Lägg bud

RING, platina, cabochonslipad safir ca 5,00 ct, 98 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 8,9 g, safiren har skador, nagg och innelsutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,60, ca Ca(M)/SI1, rosenslipade diamanter, rubiner, antik, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, några sidostenar med nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor ca 8 mm, lås i 18K vitguld med droppslipad smaragd ca 3,00 ct och 39 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Bernt Högkvist Guldsmedja, Stockholm 1998, längd 41,5 cm, vikt 75,8 g, omarbetad, smaragden har sned kulett och små nagg, enstaka diamanter har skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, brosch/lås, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 2,46 ctv, ca W/VS, mått 5,5x5,4 cm, vikt 18,5 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, 162 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/2887, serie nr. 9109618, stift/clips, höjd 1,69 cm, vikt 17,1 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca R-W(E-H)/VS2, 680 äldre briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 20,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 18 cm, vikt 88,1 g, några diamanter med slitna fasettkanter, en mittsten med nagg, några av de mindre diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 180 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,26 ct enligt gravyr, ca TCa(L)/VS1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1963, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, diamanten har liten natural vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 90 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, armring, B.zero1, 18K guld, innermått 4,6x4,8 cm, vikt 44 g.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, carréslipad bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 17 mm, vikt 9,1 g, bergkristallen har skador, nagg och slitna fasettkanter. (d)

Inga bud

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, brosch, Fasan, nr 32, sterlingsilver, signerad, Lund 1965, längd 7,2 cm, vikt 12,3 g. (d)

Inga bud

Utrop: 11 500 kr

Lägg bud

BROSCH, platina, kuddslipad burmesisk obehandlad safir ca 3,00 ct, Swedish Gem Lab certifikat GR00664-14002, 24 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca River-TW/VVS-VS, två i lägre kvalitet, mått 18x16 mm, vikt 4,8 g, omarbetad, nål i 14K vitguld, safiren har lätt slitage.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

STELT ARMBAND, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(K)/P1, rubiner, 68 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca 1920-tal, mått 62 x 50 mm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja, svaga fattningar, enstaka diamanter med skada och nagg, etui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud