41 - 60 av 108
1234...6 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 27 november

Aktuell budnivå

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca W(H)/VS1, 16 smaragder, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, Art Deco, svensk importstämpel, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.

Inga bud

Utrop: 72 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, brosch, platina/14K guld, carréslipade safirer ca 2,00 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, tidigt 1900-tal, diameter 24 mm, vikt 5,2 g, spruckna lödningar.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

SAUTOIR, 2-rader, 159 odlade pärlor, ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld/vitguld med 29 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-Cr/SI-P, tassels i 18K guld med odlade sötvattenspärlor ca 3,0-3,5 mm, justerbar längd, vikt 118,1 g, några diamanter har nagg och naturaler.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/P, 1900-talets mitt, stift, höjd 70 mm, vikt 25,5 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, behandlad jade, signerad, Lund 1956, stl 18,5 mm, vikt 21,7 g, gravyr, stenen sitter något löst i sin fattning. (d)

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, armband, Carrara, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1981, längd ca 17,5 cm, vikt 56,0 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, ring, Spitsbergen, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1983, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.

Inga bud

Utrop: 8 500 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,67 ct, TCa(K)/VVS2, IGL certifikat RC05441, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

Inga bud

Utrop: 120 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/förgylld metall, antik- och gammalslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, antik, mått 43x23 mm, vikt 9,0 g, tennlödningar, låsmekanismen för nålen är i 18K guld, enstaka diamanter har skador samt några har nagg och inverterade naturaler, etui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld/platina, safir ca 0,70 ct, syntetiska safirer, gammal- och rosenslipade diamanter, 1920/30-tal, längd 19 cm, vikt 11,0 g, säkerhetskedja, mittstenen sitter något snett i fattning och är möjligen senare, mittstenen och några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

RING, 14K guld/platina, rubiner, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/VS, äldre åttkantslipade diamanter, antik, Österrike, Wien, 1900-talets början, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, en rubin saknas, flera rubiner med nagg, skador och slitna fasettkanter, mycket slitna och svaga fattningar, lödning på ringskena har släppt.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 7,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCr/VVS, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g, safiren något lös i sin fattning, enstaka diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 39 st odlade South seapärlor, ca 10-16,8 mm, off round, lås i 18K guld/vitguld, 88 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW/VS, låsets vikt 6,6 g, längd 49 cm.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Lace large, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter 1,65 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 15,8 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, armring, Wave Nine-row Bangle, 18K vitguld, Elsa Peretti, bredd ca 3-4 cm, diameter ca 6 cm, vikt 35,9 g, originalask.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, hänge, sterlingsilver, bergkristall, onyx, signerad, Lund 1935, höjd 70 mm, vikt 34,1 g, stenarna med nagg, kedja med ring - och stavlänk medföljer, längd 62 cm. (d)

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, bergkristall, onyx, signerad, Lund 1935, mått 57x41 mm, vikt 33,1 g, graverad 24/12 1935, stenar med nagg och repor, en onyx är skadad. (d)

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

DAVID ANDERSEN, ring, 14K guld, smaragdslipad ametist ca 24,00 ct, odlade pärlor ca 3,5 mm, 1900-talets mitt, stl 18 mm, vikt 22,5 g, ametist med minimala nagg.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

KURT WAYNE, brosch,18K guld, smaragder ca 0,35 ctv, rubiner ca 0,10 ctv, 8 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 32 mm, vikt 13,2 g.

Inga bud

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,50 ct, ca Cr(J)/skador och nagg på rondisten/paviljongen samt tunn rondist, i övrigt små inneslutningar, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, två små diamanter är utbytta mot vita stenar smådiamanter med skador, ringskena med skador och svaga fattningar.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud