81 - 100 av 108
1...456 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 27 november

Aktuell budnivå

GIOVANNI FERRARIS, örhängen, 18K roséguld, fasettslipade kyaniter, 182 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW/VS, rosenslipade gula safirer, stift med clips, längd 8,5 cm, vikt 48,5 g, kyaniterna med ytdefekter samt några safirer med skadade fasettkanter.

Inga bud

Utrop: 44 000 kr

Lägg bud

SALAVETTI, örhängen, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW/VVS-VS, golden South seapärlor ca 11,3 mm, längd 25 mm, stift med clips, vikt 18,5 g.

Inga bud

Utrop: 35 000 kr

Lägg bud

LUCA CARATI, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW/VS, brun emalj, diameter 26 mm, stl 17,5 mm, vikt 19,7 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 31 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, 14K guld, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCa/VS-P, jugend, Ryssland, Moskva, höjd 56 mm, vikt 9 g, flera diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, guld, silver, rosenslipade diamanter, antik, höjd 5 cm, vikt 12,3 g, etui, senare stift.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, kuddslipad tanzanit ca 8,00 ct, navette- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,8 g, tanzaniten har små nagg.

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, 22 smaragder, ca 11,0 ctv, 66 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/VS-SI, tidigt 1900-tal, längd 17,5 cm, vikt 32,8 g, en smaragd är skadad, flera smaragder med nagg, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

BROSCH, platina, hexagonal- och carréslipade smaragder ca 2,00 ctv, 120 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, nål i 18K vitguld, längd 68 mm, vikt 16,5 g, mittstenen skadad, smaragderna med nagg, flera diamanter med skador och nagg, broschen något skev.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 2-radigt, smaragder ca 270 ct, ca 3-11 mm, lås i platina/18K vitguld med baguetteslipad smaragd ca 0,60 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, längd 65 cm, vikt 59 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 20 prinsesslipade och 18 briljantslipade diamanter ca 3,06 ctv, ca LY samt TW-W/VS, golden South seapärlor ca 12,20 mm, längd 5,5 cm, stift, vikt 12,7 g.

Inga bud

Utrop: 31 000 kr

Lägg bud

CARTIER, örhängen, Mallion panthère, 18K guld, ref. nr G70235, höjd 19 mm, vikt 14,1 g, clips, originaletui.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

GUCCI, collier, Flora, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 5,12 ctv, ca TW/VVS-VS, vit och grå emalj, limited edition, längd 43 cm, vikt 36,4 g, originaletui i grön sammet samt tillhörande silkespåse.

Inga bud

Utrop: 126 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, ring, platina, briljantslipad diamant 0,73 ct, ca TW(G)/VVS1, inskription T&Co.M02100038, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, serie nr 28162618, London 2011, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

ENGELBERT, ring, Carmosé, 18K roséguld, rosenkvarts, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,4 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K guld, pärlemor, ref. nr VCARA41800, serie nr JA648674, certifikat, längd 18-19 cm, vikt 8,1 g originaletui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Alhambra, 18K guld, ref. nr VCARP3JL00, serie nr OR154272, certifikat, höjd 15,3 mm, vikt 8,2 g, stift/clips, originaletui.

Inga bud

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, 44 droppslipade flerfärgade safirer ca 49,48 ctv, 44 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS, längd 43,5 cm, vikt 56,4 g, enstaka safirer har nagg.

Inga bud

Utrop: 165 000 kr

Lägg bud

DIOR, ring, Feu D'artifice, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv ca W/VS, rosa safirer i olika toner ca 7,50 ctv, rörliga delar, ref.nr J5486, stl 16,75 mm (53), vikt 58,1 g, originalask samt ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 98 000 kr

Lägg bud

CHAUMET, örhängen, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W/VVS, ref. nr 921144, höjd 50 mm, vikt 10,8 g, stift.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

RING, platina/14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, 18 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, en liten diamant med skada.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud